ÖVRIGT / Diverse / Ymnighetshorn 15207038
*
nr 1520 7038
Ymnighetshorn
Sent 1800-tan, nysilver, Dufva. Längd: 40 cm, höjd: 30 cm
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 februari 2023
kl 18:15:39
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/2 18:07:35
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dufva nysilver pläter sent 1800-tan ymnighetshorn
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40
-
8241 Bläckställ
Brons/mässing. Längd: 20 cm, höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42
-
8209 Bläckställ
omkring 1900, marmor / mässing, dokor med örn, lej..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23
-
8156 Brasskärm
rokokostil, guld, tyg/glas. Höjd: 113 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:16
-
8140 Eldset
smide, nutida. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51
*
Ymnighetshorn
nr 1520 7038
Ymnighetshorn
Sent 1800-tan, nysilver, Dufva. Längd: 40 cm, höjd: 30 cm
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 februari 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 6/2 18:07:35 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: dufva nysilver pläter sent 1800-tan ymnighetshorn
-
8020 Bestick
55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:40 -
8241 Bläckställ
Brons/mässing. Längd: 20 cm, höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:42 -
8209 Bläckställ
omkring 1900, marmor / mässing, dokor med örn, lej..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:32
-
7020 Blomkonsoler
9 st, Smide, 1930-40-tal. Höjd: 13-29 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:23 -
8156 Brasskärm
rokokostil, guld, tyg/glas. Höjd: 113 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:16 -
8140 Eldset
smide, nutida. Höjd: 70 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:51



