Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Diverse / Ymnighetshorn 15207038



*

nr 1520 7038


Ymnighetshorn

Sent 1800-tan, nysilver, Dufva. Längd: 40 cm, höjd: 30 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 februari 2023
kl 18:15:39


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
6/2 18:07:35 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: dufva nysilver pläter sent 1800-tan ymnighetshorn
  • 8020 Bestick
    55 st, Gense, 1950-tal, 29 gafflar, 14 knivar, 12 ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:40
  • 8241 Bläckställ
    Brons/mässing. Längd: 20 cm, höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:42
  • 8209 Bläckställ
    omkring 1900, marmor / mässing, dokor med örn, lej..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:32




Ladda ner broschyr